Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2004, vol. XXXVIII, br. 2 tom 2, str. 7-25
jezik rada: srpski
Izvorni naučni rad
udk: 342.7 : 342.4 (497.11)(091)
342.4 : 342.4 (497.11)(091)
interdoi: 10.5937/zrpfns38-0047
Autor:
Dr Marijana Pajvančić, redovni profesor
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultet u Novom Sadu
Sažetak:
U radu se, primenom komparativnog metoda, analizira ustavni koncept zaštite ljudskih prava u predlozima za novi Ustav Srbije.
Osnovni pristup ljudskim pravima oslonjen je na shtavanje ustava kao osnovnog garanta ljudskih prava. To se potvrđuje ne samo na načelnom nivou kao i posebnim ustavnih pravila. Katalog ljudskih prava koji, u najvećoj meri sledi međunarodne standarde ljudskih prava, dopunjavaju instrumenti zaštite ljudskih prava. Ograničenja i odstupanja su restriktivna i dopuštena pod uslovima i u granicama koje utvrđuje ustav. Apsolutno zaštićena prava su izuzeta iz režima odstupanja u vanrednim prilikama. Svi akti koji uređuju odstupanja podležu kontroli od strane Narodne skupštine.
Predviđena je nova institucija za zaštitu ljudskih prava. To je zaštitnik prava građana (ombudsman) koji upotpunjuje sudsku zaštitu ljudskih prava. Sistem zaštite ljudskih prava proširen je i na neposrednu zaštitu pred ustavnim sudom. Načelo neposredne primene ustavom garantovanih ljudskih prava dopunjuje načelo njihove neposredne zaštite pred ustavnim sudom. Neposrednu ustavnopravnu zaštitu ljudskih prava omogućuje institut ustavne žalbe kao novi instrument zaštite. Zaštita ljudskih prava uključuje međunarodnopravnu zaštitu pred međunarodnim telima u čijoj je nadležnosti odlučivanje o zaštiti ljudskih prava (sudska zaštita), kao i pravo na međunarodni nadzor nad ostvarivanjem ljudskih prava.
Ključne reči:
ustav, ljudska prava, zaštita, predlozi za novi ustav Srbije, ombudsman, ustavna žalba, međunarodna zaštita