Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2023, vol. LVII, br. 1, str. 327–350
jezik rada: engleski
Originalni naučni rad
udk: 342.727:342.56(497.6)
doi: 10.5937/zrpfns57-41810
Autor:
Igor Milinković
Univerzitet u Banjoj Luci
Pravni fakultet u Banjoj Luci
igor.milinkovic@pf.unibl.org
ORCID ID: 0000-0002-7804-3866
Sažetak:
Sloboda izražavanja predstavlјa fundamentalno lјudsko pravo, zaštićeno osnovnim međunarodnim instrumentima o lјudskim pravima i nacionalnim ustavima. Pravo na slobodu izražavanja tretira se kao jedan od klјučnih elemenata demokratskog društva i od suštinskog je značaja za ostvarivanje lјudskog dostojanstva. Međutim, navedeno pravo nema apsolutni karakter i može se, pod određenim uslovima, podvrgnuti ograničenjima, na šta ukazuju i odredbe Evropske konvencije o lјudskim pravima, kao i praksa Evropskog suda za lјudska prava.
Sudije takođe uživaju pravo na slobodu izražavanja. Iako se učešće sudija u raspravama o pitanjima od javnog interesa smatra veoma značajnim, naročito kada je u pitanju regulisanje statusa sudstva, priroda sudijske funkcije nalaže ograničavanje slobode izražavanja nosilaca sudijske funkcije, u cilјu očuvanja povjerenja javnosti u sudsku vlast i njenog ugleda. Javno izražavanje ličnih stavova može izazvati dileme u pogledu nepristrasnosti sudije. U radu će biti ukazano na značaj zaštite slobode izražavanja sudija, ali i na neophodnost i legitimnost njenog ograničavanja. Ispitaće se zakonske odredbe kojima se reguliše pravo na slobodu izražavanja sudija u Bosni i Hercegovini, kao i primjeri iz prakse disciplinskih organa koji se odnose na ostvarivanje navedenog prava. Zakonska rješenja usvojena u Bosni i Hercegovini biće upoređena sa odredbama usvojenim u drugim zemlјama i podvrgnuta kritičkoj evaluaciji.
Ključne reči:
sloboda izražavanja, instrumenti za zaštitu lјudskih prava, sudije, ograničenja, nepristrasnost, društvene mreže, sudijska etika.