Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2021, vol. LV, br. 3, str. 709–735

jezik rada: srpski

Pregledni rad

udk: 347.171-053.2/.6:061.1EU

doi: 10.5937/zrpfns55-34676

Autor:

Maja Stanivuković

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

M.Stanivukovic@pf.uns.ac.rs

Sažetak:

U radu je prikazana i analizirana praksa Suda Evropske unije koja se odnosi na određivanje uobičajenog boravišta deteta. Ta bogata i uticajna praksa je neizostavni element u upoznavanju s ovim pojmom koje je neophodno radi pravilne i jednoobrazne primene Konvencije o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice dece, Konvencije o nadležnosti, merodavnom pravu, priznanju i izvršenju odluka i saradnji u materiji roditeljske odgovornosti i mera za zaštitu dece, Protokola o merodavnom pravu za obaveze izdržavanja, Konvencije o međunarodnom ostvarivanju izdržavanja dece i drugih članova porodice i Konvencije o zaštiti dece i saradnji u oblasti međunarodnog usvojenja. Svi ovi međunarodni instrumenti koji su na snazi u Srbiji koriste uobičajeno boravište deteta kao tačku vezivanja.
Praksa Suda Evropske unije omogućava sagledavanje niza okolnosti, koje treba uzeti u obzir kada je sporno uobičajeno boravište deteta. Sud je, počevši od 2007. godine, bio u prilici da odgovori na mnoga prethodna pitanja koja su postavljana u vezi sa tumačenjem ovog ključnog pojma za primenu haških konvencija o zaštiti dece, koja su se odnosila na prisustvo, dužinu boravka, namere roditelja, integrisanost deteta u društvenu i porodičnu sredinu i značaj državljanstva, jezika i kulturnih veza deteta. U ovom radu odabrane su četiri odluke koje su se nametnule kao najvažnije: A, Merkredi protiv Čefa, C protiv M i HR.
Mada se odluke Suda odnose na Drugu briselsku uredbu (Uredbu Saveta EZ br. 2201/2003) koja takođe sadrži pojam uobičajeno boravište, one vrše snažan uticaj na tumačenje istog pojma u navedenim haškim konvencijama, i to ne samo u državama koje su članice Unije. Pod uticajem tih odluka, menja se i međusobno usklađuje praksa sudova u Australiji, Kanadi, Sjedinjenim Američkim Državama, Ujedinjenom Kraljevstvu, na Novom Zelandu i u drugim zemljama, te je stoga korisno i za naše sudije da se upoznaju sa njima.

Ključne reči:

uobičajeno boravište deteta, otmica deteta, Sud Evropske unije.