Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2016, vol. L, br. 3, str. 877–890

jezik rada: srpski

Originalni naučni rad

udk: 342.2/.3:342.7

doi: 10.5937/zrpfns50-12486

Autor:

Dr Dragutin Avramović, docent

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

D.Avramovic@pf.uns.ac.rs

Sažetak:

Džek Balkin, profesor ustavnog prava na Jejlu, je relativno skoro proglasio nastanak jednog novog modela države, države nacionalnog nadzora. Mada već sam naziv nagoveštava orvelovski scenario, Balkin se ipak pita kojim će putem krenuti država nacionalnog nadzora, hoće li poprimiti autoritarna ili demokratska obeležja. Uprkos velikom optimizmu koji je prisutan kod Balkina, Kera i drugih autora u pogledu razvoja demokratskog tipa države nacionalnog nadzora, autor ovog rada stoji na potpuno drugačijem stanovištu. Polazeći od antropološke osobine da „strast kvari najbolje ljude kada su na vlasti“ (Aristotel, Politika 1287a) autor pokazuje skepsu u odnosu na demokratski put države nacionalnog nadzora i veruje da se rešenje ne može obezbediti kontrolisanjem kontrola ili posmatranjem posmatrača. Onaj koji ima vrhovno pravo raspolaganja informacijama (koji god to državni organ bio), ukoliko ima neki interes, uvek može, a najčešće i hoće zloupotrebiti to svoje pravo, pogotovo kada se interes može objasniti društveno i politički neophodnim razlozima, kao što je borba protiv terorizma, nacionalni interes, itd. Uspešnom balansiranju između zahteva privatnosti i sigurnosti građana i eventualnom smanjivanju zloupotreba sigurno može doprineti ustanovljavanje čvršćeg normativnog okvira u pogledu korišćenja sredstava nadziranja građana. Međutim, uprkos tome, neoprezni građani kroz društvene mreže i na druge načine nesvesno postaju snabdevači informacija za Velikog brata.
Balkinova u osnovi plemenita, ali ipak naivna vera da je moguća demokratska država nacionalnog nadzora, teško može izdržati test nadolazećeg vremena i izazova. Činjenice predočene i u ovom tekstu govore da se svet, prvenstveno tehnološki najnaprednije zemlje, prilično brzo kreće u pravcu autoritarne države nacionalnog nadzora. Moguće je, možda, jedino, koliko-toliko taj proces usporavati (i to prvenstveno u društvima čija se manja tehnološka razvijenost može pokazati kao privremena prednost), ali ga je pri sadašnjem stanju stvari skoro nemoguće zaustaviti.;

Ključne reči:

Država nacionalnog nadzora; Autoritarna država nacionalnog nadzora; Zloupotreba informacija; Terorizam; Džordž Orvel; Džek Balkin.