Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2023, vol. LVII, br. 3, str. 887-900

jezik rada: engleski

Originalni naučni rad

udk: 341.33 | 342.726-053.2

doi:10.5937/zrpfns57-44302

Autor:

Dima Ziad Alburai

Univerzitet u Debrecinu

Pravni fakultet

dem.a91@hotmail.com

ORCID ID: 0009-0006-8207-1583

Sažetak:

Radi objašnjenja izazova i uticaja koje oružani sukob ima na ostvarivanje prava na obrazovanje, u radu je analizirano nasilјe koje je preduzeto protiv školskih objekata u Pojasu Gaze iz perspektive međunarodnog humanitarnog prava (MHP). U radu su identifikovane vrste nasilјa i predloženi su načini za unapređenje primene MHP na planu njihovog sprečavanja. Štaviše, razmotrena je politika koja ima za cilј smanjenje štetnog uticaja tog nasilјa i predloženi su načini reagovanja na oblike ugrožavanja dečijih prava u toku rata. U radu je objektivno sagledana efikasnost MHP koje je primenjeno na planu zaštite obrazovnog sistema u Pojasu Gaze od napada koji su se desili 2021. godine.

U radu je korišćen kvalitativni pristup kao primarni metod istraživanja na koji način obrazovne institucije u toku oružanog sukoba treba da budu zaštićene prema MHP. U radu je opisan značaja zaštite obrazovnih institucija koje pohađaju deca za vreme oružanih sukoba. Procena ugroženosti dece razmatrana je u kontekstu eskalacije izraelskih napada na Pojas Gaze u maju 2021. godine. Najviše podataka prikuplјeno je korišćenjem različitih medija kao što su telefonski polustrukturisani intervjui i komunikacija putem e-pošte, zatim analizom originalnih dokumenata, kao i od udruženja koja se bave zaštitom dečijih prava u Pojasu Gaze; pored toga, razmotreni su i drugi sekundarni izvori, kao što su analiza prethodno prikuplјenih podataka, pouzdani novinski izvori i objavlјena naučna istraživanja.

Kontinuirane vojne operacije širom Pojasa Gaze predstavlјaju ozbilјnu pretnju po bezbednosno okruženje u kome deca treba da steknu visokokvalifikovano obrazovanje. Vazdušni i raketni napadi doveli su u pitanje bezbednost 637.195 učenika. Drugi izveštaji govorili su o tome da su izraelski vazdušni napadi uništili preko 184 škole tokom 2021. godine i naneli delimičnu ili ozbilјnu štetu drugima. U drugim izveštajima navedeno je da su učenici i nastavno osoblјe doživeli različite oblike depresije, a pored straha zbog blokade, posebno su pokazali strah od asimetričnog ratovanja. Istraživanje je pokazalo da postoji dosta prostora da se u budućnosti radi na unapređenju normi MHP koje regulišu upravlјanje obrazovnim objektima i njihovu zaštitu. Poznato je da su brojna deca poginula i škole pretrpele delimično ili potpuno uništenje kao rezultat vojnih aktivnosti. Istovremeno, dokumentovano je i da je nivo nasilјa prema obrazovnim ustanovama i školama dostigao nezapamćen nivo u poslednjih deset godina.

Ključne reči:

Zaštita dece, Međunarodno humanitarno pravo, Nasilјe nad decom, Okupirane palestine teritorije, Palestinski centar za lјudska prava.