Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2020, vol. LIV, br. 1, str. 329–351
jezik rada: srpski
Pregledni članak
udk: 34.046
doi: 10.5937/zrpfns54-26200
Autor:
Dr Dragana Ćorić, docent
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultet u Novom Sadu
d.coric@pf.uns.ac.rs
Sažetak:
Stvaranje prava je složen proces i proističe iz stalnog učenja i usavršavanja poznavanja prava – kako teorije, tako i prakse, kao i iz poznavanja društvene stvarnosti i stavova i namera članova društva, ali i same države. Krajnji ishodi stvaranja prava se upućuju običnim građanima, na razumevanje i postupanje u skladu sa svojom sadržinom. Ako rezultat tog procesa pretvorimo u jasna, precizna i uobičajenim jezikom ispisana pravila ponašanja, koja prosečan građanin može brzo razumeti, i proces stvaranja prava i njegovi rezultati će biti krajnjim korisnicma prihvatljiviji za primenu.
Upotreba određene pravne terminologije ili druge stručne terminologije u aktima i pravilima koja regulišu odnose među adresatima je nužna, no ne mora biti jedini i isključivi način komunikacije normotvoraca i adresata. Domaći najpoznatiji teoretičari prava, kao što su R. Lukić, D. Mitrović i drugi, stalno ističu potrebu korišćenja svakodnevnog, živog, narodnog jezika i doziranu upotrebu stručne terminologije, uz odgovarajući „prevod“ iste te terminologije u svakom aktu na svakodnevni jezik prosečnog čoveka. Jedino tako će pravo postati razumljivije, više prihvaćeno od strane adresata i više poštovano.
U ovom radu predstavljamo pokret Plain English za korišćenje upravo što jednostavnijeg rečnika prilikom pisanja pravnih akata, samo na engleskom govornom području. Neke preporuke i smernice koje prominentni predstavnici ovog pokreta daju svojim pravnicima su već prisutne u našem pravnom sistemu, a neke mogu tek naći svoje mesto i značaj u njemu.
Ključne reči:
Plain English, stvaranje prava, jednostavnost, preciznost, razumljivost