Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2019, vol. LIII, br. 4, str. 1391–1412

jezik rada: engleski

Pregledni članak

udk: 342.565.2(439):504

doi: 10.5937/zrpfns53-22769

Autor:

 

Dr Ištvan Olajoš, vanredni profesor

Univerzitet u Miškolcu

Pravni fakultet

civoliga@uni-miskolc.hu

Sažetak:

Ovaj rad analizira princip predostrožnosti, koji je jedan od osnovnih pricipa koji određuju osnovno ponašanje čoveka u odnosu prema zaštiti životne sredine. Analiza se sprovodi u tri perspektive.
Prva je statična perspektiva, koja rezimira šta podrazumevamo pod definicijom pricipa predostrožnosti u pravu životne sredine. Autor odvaja princip predostrožnosti od druga dva principa ljudskog ponašanja, kao što su prevencija i oporavak.
Druga perspektiva analizira kako ovaj princip može biti upotrebljen u polju dve oblasti poljoprivrednih inovacija koje se direktno odnose na zaštitu životne sredine, kao što su lanac ishrane i aktivnosti genetskog inženjeringa. U ovoj oblasti se razmatra pitanje da li je princip pogodan za potkrepljianje bioetičkih odgovara da je matična ćelija nerođenog embriona korisna za spašavanje života drugih ljudi.
Treća perspektiva je ustavna promena stava, praksa ustavnog suda Mađarske. Osnovna pitanja su, u skladu sa kojim obrazloženjem bi Ustavni sud Mađarske trebalo da integriše ovaj teško tumačiv princip u svrhu zaštite nacionalnih resursa označenih kao zajedničko kulturno nasleđe nacije u Osnovnom zakonu Mađarske kao i gde su granice pravnog delovanja u vezi sa ovim principom.

Ključne reči:

princip predostrožnosti, prevencija i oporavak, zabrana regresije, pravo na žalbu sudskom organu, organizacija sistema zaštite životne sredine