Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2019, vol. LIII, br. 1, str. 311–326

jezik rada: engleski

Originalni naučni rad

udk: 347.447.84: 623.746

doi: 10.5937/zrpfns53-21513

Autor:

 

Dr Reka Pustahelji, vanredni profesor

Univerzitet u Miškolcu

Pravni fakultet u Miškolcu

reka.pusztahelyi@gmail.com

Sažetak:

S obzirom na to da je nadležnost EU proširena tako da obuhvati regulisanje svih bespilotnih letelica uključenih u međunarodnu vazdušnu plovidbu bez obzira na njihove maksimalne mase za poletanje i u skladu sa konceptom jedinstvenog evropskog neba, nova Uredba (EU) 2018 / 1139 Evropskog parlamenta i Saveta (Uredba) stupila je na snagu u avgustu 2018. godine i odnosi se na zajednička pravila u oblasti civilnog vazduhoplovstva koja se takođe tiče glavnih pitanja u vezi sa korišćenjem bespilotnih letelica, tj. dronova. Dok su Uredba i akti za implementaciju razrađeni, a sveobuhvatna regulativa na nivou EU postaje potpuna, pitanja građanskopravne odgovornosti koja se odnose na upotrebu dronova izgleda da ostaju na nacionalnom nivou, s izuzetkom Direktive o odgovornosti za proizvode, pod uslovom da je uzrok nesreće koja je nastala u vezi sa dronom bio nedostatak proizvoda.
U ovom radu, mađarska pravila o strogoj odgovornosti, pravilo o odgovornosti za veoma opasnu delatnost, biće ispitani, posebno sa stanovišta opasnosti delatnosti, sa ciljem da se odredi način na koji se ona može primeniti na korišćenje drona u budućnosti.

Ključne reči:

bespilotna letelica, EU regulativa, kategorizacija dronova, odgovornost za veoma opasnu delatnost, odgovornost za proizvode.