Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2015, vol. XLIX, br. 4, str. 1789–1811

jezik rada: srpski

Originalni naučni rad

udk: 342.4:342.25(497.11)

doi: 10.5937/zrpfns49-9866

Autor:

Dr Svetozar M. Čiplić, docent

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

S.Ciplic@pf.uns.ac.rs

Sažetak:

Racionalizovana decentralizacija je grupa pravnih i političkih elemenata koji se inače pojavljuju u ustavnoj praksi i konstitucionanoj teoriji ali nisu klasifikovani u posebnu kategoriju. Imajući u vidu istorijsko i ustavno iskustvo Srbije, namera autora je bila da opredeli moguće elemente koji bi decentralizaciju doveli do nivoa racionalnog i funkcionalnog delovanja. Rad je imao i nameru da pokaže manjkavosti nepotpune decentralizacije i osvrne se na određena rešenja koja su u Srbiji, zbog neujednačenosti i nedovršenosti vertikalne organizacije, stvarali deficit u državnoj strukturi, disfunkcionalne poremećaje u nadležnostima i proizvodili negativne političke procese.
U uvodnom delu rada dat je kratak pregled problema koji su istorijski nastajali u Srbiji, a naročito od uvođenja višepartijskog sistema Ustavom iz 1990.godine. Drugi deo je posvećen analizi ustavnih rešenja važećeg Ustava i pokušaja da se u delovima koji se odnose na pokrajinsku i teritorijalnu autonomiju identifikuju elementi racionalizovane decentralizacije. Treći deo rada posvećen je izabranim primerima decentralizacija pojedinnih evropskih država koje za svrhu imaju zaštitu nacionalnih manjina i etničkih zajednica, a četvrti deo analizira pojedine teorijske nedoumice vezane za decentralizaciju kao i klasifikacije regiona koji se u teoriji mogu susresti. Na kraju, zaključna razmatranja posvećena su pokušaju da se odredi što veći broj elemenata, koje bi jedan ustav, pre svega budući ustav Republike Srbije morao da sadrži kako bi vertikalna organizacija vlasti mogla nositi obeležja racionalizovane decentralizacije.

Ključne reči:

ustav Srbije, racionalizovana decentralizacija, regionalizam, vertikalna organizacija vlasti, politička decentralizacija.