Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2015, vol. XLIX, br. 2, str. 457–467

jezik rada: srpski

Originalni naučni rad

udk: 502/504:341.24(4)

doi: 10.5937/zrpfns49-9258

Autor:

Dr Zoran V. Arsić, redovni profesor

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

arsicz@pf.uns.ac.rs

Sažetak:

Evropska konvencija o predelu je doneta od strane Komiteta ministra Saveta Evrope 19 jula 2000. Svrha donošenja Konvencije je da podstakne zaštitu, upravljanje i planiranje evropskog predela i organizuje evropsku saradnju u toj oblasti. Radi se o prvom međunarodnom pranom ugovoru koji je u celini posvećen zaštiti i upravljanju evropskim predelom. Područje primene konvencije je vrlo široko. Konvencija se primenjuje na celu teritoriju Strana potpisnica i obuhvata prirodna, seoska, gradska i prigradska područja. Konvencija obuhvata kopno, kopnene vode i morske oblasti. Odnosi se na predele koji se mogu smatrati izuzetnim, kao i na svakidašnje i degradirane predele.
Predeo označava određeno područje, onako kako ga ljudi vide i dožive, čiji je karakter rezultat delovanja i interakcije prirodnih i/ili ljudskih resursa. U vezi sa ovako utvrđenim pojmom predela ukazuje se, pre svega, da se da se radi o dinamičnoj kategoriji, budući da predeo menja tokom vremena, kao rezultat delovanja prirode i ljudskog faktora. Osim toga naglašava se da predeo predstavlja celinu, koju čine prirodne i kulturne komponente.
Pareticipacija javnosti implicira prava i odgovornosti populacije da ima aktivnu ulogu u procesu sticanja znanja, odlučivanja i upravljanja kvalitetom mesta u kojem žive. Angažovanje javnosti u odlučivanju i implementaciji odluka nije samo formalni čin, već integralni deo procedura upravljanja, zaštite i planiranja. Participacija mora biti efektivna.

Ključne reči:

predeo, participacija javnosti