Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2015, vol. XLIX, br. 1, str. 157–178

jezik rada: srpski

Originalni naučni rad

udk: 351.942(497.11)

doi: 10.5937/zrpfns49-8277

Autor:

Dr Radojica Lazić, vanredni profesor

 

Akademija za nacionalnu bezbednost

lazicr@orion.rs

Sažetak:

Princip svakog savremenog demokratskog društva podrazumeva podelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Ako nema podele između ove tri grane vlasti i ako nisu ispunjeni uslovi da sudska vlast bude nezavisna od zakonodavne i izvršne, to neminovno dovodi do nepoštovanja ljudskih prava i sloboda, kršenja političkih sloboda i nepostojanja vladavine prava. Nezavisnost sudstva je osnovni element za ostvarivanje ustavne parlamentarne države, pre svega kao garanta zaštite ljudskih, političkih i manjinskih prava.
Uobičajena je praksa da služba bezbednosti u demokratskoj državi mora tražiti sudski nalog kada želi da izvrši nadzor i druge istražne postupke protiv nekog lica ili grupe lica. Taj nalog je, obično, prilično konkretan u pojedinostima u vezi sa vrstom nadzora koji se odobrava, protiv koga i koliko dugo traje, kao i koji je zakonski osnov za sprovođenje. Sudovi i pravosudni organi imaju direktan uticaj na zaštitu prava pojedinaca i na sprovođenje demokratske kontrole nad državnim institucijama, a posebno nad institucijama izvršne vlasti gde spadaju i službe bezbednosti.
U ovom radu istraživaće se i analizirati na koji način sudske vlasti u Republici Srbiji vrše kontolu poštovanja ustavnosti i zakonitosti u primeni posebnih postupaka i mera i posebnih mera, odnosno posebnih dokaznih radnji, koje službe bezbednosti primenjuju u zaštiti nacionalne bezbednosti.

Ključne reči:

sudska vlast, službe bezbednosti, ljudska prava i slobode, demokratija, kontrola, posebni postupci i mere.