Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2013, vol. XLVII, br. 1, str. 229–244
jezik rada: srpski
Originalni naučni rad
udk: 343.61:342.7
doi: 10.5937/zrpfns46-3675
Autor:
Dr Dragiša Drakić, vanredni profesor
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultet u Novom Sadu
Sažetak:
U radu autor razmatra pitanje krivičnopravne zaštite prava na život dve kategorije lica čiji život, po mišljenju dela naučne javnosti, nije vredan življenja. Zajednička karaktristika tih osoba je da to nisu “umirući“ bolesnici, ali su njihovi životni izgledi veoma loši, a kvalitet življenja nizak.
Autor ističe da odgovor na pitanje, da li je neka radnja koja je prouzrokovala smrt, radnja krivičnog dela ubistva, zavisi od toga da li je neko lice – objekt radnje, u trenutku njenog preduzimanja imalo pravo na život. Ono je to pravo imalo, ako je pojavni oblik njegovog života imao vrednost života u tom momentu. Osnovni zadatak koji je autor sebi u radu postavio je da odgovori na pitanje, da li pojavni oblici života koje obrađuje u radu imaju vrednost života, i u zavisnosti od toga, da li uživaju krivičnopravu zaštitu.
Najveći deo rada posvećen je kritici autora koji nastoje iznaći objedinjavajuće, tipske kriterijume o “vrednosti“ ili “nevrednosti“ nekog života. Smatra da takvi kriterijumi nisu podobni kada je reč o krivičnopravnoj zaštiti života.
Zaključuje da krivično pravo treba da pruži jednaku zaštitu svakom ljudskom životu, bez obzira na njegov kvalitet i bez obzira na sposobnosti samostalnog življenja i prognoze preživljavanja u budućnosti. Dakle, ne postoji život koji bi, generalno, bio izuzet iz krivičnopravne zaštite. To ne znači da u određenom slučaju neka radnja koja je imala za učinak smrt teško indisponiranog lica ne može biti izuzeta iz domena krivičnopravnog sankcionisanja. Ipak, ne mogu se prihvatiti opšte obavezujući kriterijumi o “vrednosti“ ili “nevrednosti“ određenih tipova ljudskih života, već se svaki slučaj mora za sebe rešavati polazeći od napred navedenog principa za koji se autor u svom radu zalaže.
Ključne reči:
krivičnopravna zaštita, pravo na život, lica čiji život nije vredan življenja