Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2008, vol. XLII, br. 1-2, str. 291-308
jezik rada: srpski
Originalni naučni rad
udk: 343.9.02
interdoi: 10.5937/zrpfns42-0017
Autor:
Dr Milo Bošković, redovni profesor
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultet u Novom Sadu
Sažetak:
U mnoštvu različitih definicija organizovanog kriminaliteta nezaobilazno obeležje same pojave je konstanta, da je reč o delatnosti profesionalnih kriminalnih organizacija. U teoriji nije sporno korišćenje ovog pojma, ali su njegove interpretacije dosta različite. Značaj ovog pitanja je u činjenici da je njegovo korišćenje od bitnog značaja za razgraničenje i razlikovanja organizovanog od svih drugih oblika kako profesionalnog tako i klasičnih vidova kriminaliteta.
Ovo pitanje u krivičnom pravu i kriminologiji nije samo osnov teorijskog definisanja, već i pozitivnopravnog sankcionisanje delatnosti organizovanih oblika kriminalnih skupina, zavisno od toga dali je reč o manjim ili većim grupama, formalnim ili neformalnim tipovima organizovanja, stepenu i čvrstini organizacije.
Bez obzira što ih po opštim obeležjima karakteriše kontinuirana kriminalnu čvrsto strukturirana organizacija zasnovana na principima hijerarhijske podređenosti i nadređenosti, grupne discipline, saradnje i planiranja, one su ipak različitog stepena profesionalnosti i stepena društvene opasnosti, te ih je s toga veoma bitno jasno i definisati.
Osnovni kriterijuma razlikovanja među različitim grupama, u ovom radu, je složenost koja podrazumeva, kao prvo, stepen izražene struktuiranosti (razlike u funkcijama, položajima, aktivnostima i ulogama) i drugo, da li se sastoje od ograničenog broja osoba povezanih u jednu grupu (kriminalne grupe), više povezanih grupa (kriminalna organizacija organizacija) ili velikog broja povezanih različitih grupa (kriminalna organizacija tipa mafije)
Ključne reči:
organizovani kriminalitet, kriminalna grupa, kriminalna organizacija, mafija