Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2007, vol. XLI, br. 3, str. 171–195

jezik rada: srpski

Izvorni naučni rad

udk: 343.359

interdoi: 10.5937/zrpfns41-0034

Autor:

Dr Milo Bošković, redovni profesor

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak:

Pranje novca u osnovi predstavlja legalizaciju kapitala stečenog kriminalnom delatnošću. Obavlja se putem raznih oblika fi- nansijske transakcije radi prikrivanja stvarnog porekla novca i drugih oblika kapitala na tržištu. Reč je o posebnom obliku organizovanog kriminaliteta, koji učiniocima donosi protivzakonitu imovinsku dobit, jer se na taj način kapital stečen kriminalnom delatnošću koristi kroz legalne tokove u okviru proizvodnje, trgovine, platnog pro- meta i slično.
Međunarodni problem pojave o kojoj je reč i interes međunarodne zajednice i regionalnih institucija proizilazi iz brojnih posledica koje pojava ima u vidu negativnih ekonomskih i političkih efekata.
Delatnost kriminalnih organizacija iz domena organizovanog kriminaliteta sve više poprima internacionalne razmere, zbog čega i međunarodna zajednica u svojim pravnim aktima ukazuje na očiglednu po- vezanosti organizovanog kriminaliteta i pranja novca, s jedne, i na potrebu nužne saradnje na internacionalnom planu u sprečavanju i otkrivanju pranja novca, s druge strane. U tom smislu međunarodne organizacije i predložene mere pravne prirode su dovoljan osnov valjane nacionalne zakonodavne intervencije. Ono što čini problem jeste primena prava i vraćanje na suštinu samih uzroka organizovanog kriminaliteta– sprega, tolerancija i pasivnost nadležnih državnih organa na suzbijanju i sprečavanju pojave.

Ključne reči:

pranje novca, finansijska transakcija, nelegalna dobit