Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2007, vol. XLI, br. 3, str. 7–23

jezik rada: srpski

Originalni naučni rad

udk: 339.727.22

interdoi: 10.5937/zrpfns41-0026

Autor:

Dr Đorđe Popov, redovni profesor

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak:

Vašingtonski konsensus predstavlja skup preporuka institucija sa sedištem u Vašingtonu o merama koje treba da preduzi- maju zemlje u razvoju i zemlje u tranziciji kako bi ubrzale svoj privredni razvoj i učinile svoje privredne sisteme kompatibilnim sa privrednim sistemima razvijenih zemalja. Važan elemenat Vašingtonskog konsensusa treba da predstavlja i stvaranje odgovarajuće poslovne klime za investiranje kako domaćeg, ali i pre svega inostranog kapitala.
Jedna od pojava u privredama zemalja u razvoju je i dolarizacija, tj. štednja i obavljanje transakcija u stranoj valuti. U radu se ukazuje na negativne posledice ovog fenomena, kao i na mere koje je potrebno preduzeti da se nepovoljni efekti dolarizacije umanje i na duži rok sama pojava eliminiše.
U radu se navode i ekonomske mere koje je potrebno preduzeti da bi se obezbedio održivi razvoj u zemljama u razvoju i zemljama u tranziciji. Te mere se nužno ne podudaraju sa preporukama Vašingtonskog konsensusa.
Poslednji deo rada je posvećen analizi zakonodavne regulat ve i njenih rezultata u zemljama Evropske unije kada je reč o propisima koji su usmereni sa stvaranje poslovne klime za rivlačenje stranih investicija, ali i registrovanja kompanija.

Ključne reči:

strane investicije, poslovna klima, Vašingtonski konsensus, dolarizacija, ekonomski razvoj, deprecijacija, aprecijacija, tergetirana inflacija,„balon“ cena, bailout, Evropska Unija, domicil, korporativno pravo