Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2007, vol. XLI, br. 1-2, str. 155-169
jezik rada: srpski
Izvorni naučni rad
udk: 342.534
65.012.8
interdoi: 10.5937/zrpfns41-0009
Autori:
Dr Ljubomir Stajić, redovni profesor
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultetu Novom Sadu
Dr Milan Daničić, docent
Univerzitet u Banjoj Luci
Visoka škola unutrašnjih poslova
Sažetak:
U ovom radu predstavljen je proces prikupljanja informacijai njihovo korišćenje u korporacijske svrhe koji se drugačije još naziva iposlovna špijunaža. Vrste informacija koje se prikupljaju su informacije sapotencijalnom vrednošću u procesima donošenja poslovnih odluka u pogleduintegracija, tržišta, berzanskog poslovanja, saradnje sa drugim korporacijamai slično. Prikupljene informacije se analiziraju s namerom dase proizvede upotrebljiv proizvod (korisna informacija). Taj upotrebljivproizvod odnosi se na poslovnu špijunažu.
Prikupljanje podataka ima svoj značaj i vrednost. Obim vrednosti zavisiod njene vremenske i funkcionalne primene i upotrebe. Ukoliko se nekoristi pravilno i blagovremeno, špijunaža ima malu vrednost. Ona je neophodnapomoć u donošenju pravilnih strategijskih odluka u pogledu planovakorporacija na tržištu i u njihovom daljem razvoju. Nekada može daima odlučujući uticaj za opstanak preduzeća u budućnosti.
U svakom slučaju ona je od vitalnog značaja za proces uspešnogdonošenja odluka. Može sediti skupljanjem informacija raznovrsnim metodama i iz različitih izvora.
U radu su opisani ne samo metode nego i interni i eksterni izvori informacija kao subjekti poslovne špijunaže. Poslovna špijunaža je danas funkcija menadžmenta i smatra se delom bezbednosne funkcije.
Ključne reči:
poslovna špijunaža, menadžment, bezbednost, informacija