Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad
2004, vol. XXXVIII, br. 2 tom 2, str. 411-428
jezik rada: srpski
Izvorni naučni rad
udk: 339.5 (497.1)
interdoi: 10.5937/zrpfns38-0065
Autor:
Dr Drago Divljak, docent
Univerzitet u Novom Sadu
Pravni fakultet u Novom Sadu
Sažetak:
U suočavanju sa problemima koji stoje pred našim pravom spoljne trgovine u modernom dobu, naš zakonodavac ima složen zadatak prilagođavanja zahtevima zaštite interesa domaće privrede u tranziciji iz istovremeno prilagođavanje međunarodnim pravilima i standardima u ovoj oblasti.
Tri su pravca razvoja našeg spoljnotrgovinskog zakonodavstva koje je neophodno sprovesti u cilju nalaženja adekvatnog mesta u međunarodnoj trgovini a koji su međusobno uslovljeni i samo u celini daju pozitivan rezultat. To je opšte usklađivanje sa pravilima razvijenog tržišnog sistema, sa standardima međunarodnog ekonomskog poretka i pravilima EU. Oni su samo normativni izraz multilateralnog i regionalnog organizovanja u međunarodnoj trgovini kojim se naša zemlja iskazuje kao integralni deo svetskog tržišta.
Takvo prilagođavanje nužno se mora zasnivati na opšteprihvaćenim principima i trendovima koji su uobičajeni u razvijenim tržišnim privredama. Tako posmatrano nema sumnje da su deregulacija i liberalizacija osnovni principi na kojima bi trebalo da se zasniva reforma spoljnotrgovinskog zakonodavstva. Uostalom to je jedan od indikatora po kojima se meri uspešnost tranzicije u jednoj zemlji prema zvaničnoj metodologiji Evropske banke za obnovu i razvoj.
U ovom pogledu, u u jednom manjem delu merodvanog zakonodavstva učinjeni su značajni napori. Međutim, esencijalni deo našeg zakonodavstva koji se odnosi na spoljnotrgovinsko poslovanje zahteva duboku reviziju.
Ključne reči:
međunarodna trgovina, pravo spoljne trgovine, liberalizacija, deregulacija, međunarodni standardi i pravila, zaštitni sistem, antidamping