Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2004, vol. XXXVIII, br. 2 tom 2, str. 121-139

jezik rada: srpski

Izvorni naučni rad

udk: 342.7-055.2 (497.1)

interdoi: 10.5937/zrpfns38-0052

Autor:

Prof. dr Agneš Kartag-Odri, vanredni profesor

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak:

Državna Zajednica Srbija i Crna Gora kao jedna od potpisnica Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena, u cilju uklapanja u savremene evropske tokove mora se suočiti i sa ostvarivanjem jednakih mogućnosti i ravnopravnosti žena i muškaraca. Moguća nova rešenja iz ove oblasti nameću potrebu za poznavanjem i primenjivanjem relevantnih dokumenata i standarda Ujedinjenih Nacija, Evropske Unije i Saveta Evrope – tim pre što je SCG 2003. godine postala 45. članica SE kao najstarije integracione institucije.
Potreba za prevazilaženjem patrijarhalnog kuklturnog nasleđa, sa duboko ukorenjenim rodnim stereotipima i predrasudama i de facto nejednakošću muškaraca i žena, nalaže demokratskim društvima i poštovanje ljudskih prava žena. Jedan od ključnih elemenata u ovom procesu je i normativno uređenje ove oblasti. Pošto u našem pravnom sistemu do sada nisu postojali posebni propisi kojima se na jedinstven i sveobuhvatan način uređuje oblast ravnopravnosti polova, tim je veći značaj Odluke o ravnopravnosti polova koju je avgusta 2004. godine donela Skupština AP Vojvodine. Odluka bliže uređuje prava na ravnopravnost, tj. jednaku zastupljenost, mogućnoti i učešće žena i muškaraca u javnom i privatnom životu.

Ključne reči:

ravnopravnost polova, jednake mogućnosti, ljudska prava žena, zabrana diskriminacije, CEDANj, patrijarhalni zakoni, Odluka o ravnopravnosti polova AP Vojvodine