Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2003, vol. XXXVII, br. 1-2, str. 145-156

jezik rada: srpski

Izvorni naučni rad

udk: nema

interdoi: 10.5937/zrpfns37-0011

Autor:

Dr Dušan Nikolić, vanredni profesor

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak:

Poslednjih decenija XX veka došlo je do značajnog približavanja i uzajamnog prožimanja angloameričkog i evropskog kontinentalnog prava. Pod uticajem međunarodnih organizacija sačinjeni su dokumenti u kojima se mogu naći različite kombinacije pravnih instituta iz ova dva tipa pravnih sistema. Tim putem u evropsko pravo dospeli su neki angloamerički normativni koncepti koji su u suprotnosti sa tradicijom i osnovnim načelima pravnih sistema kontinentalne Evrope. Sredinom devedesetih godina XX veka sličan problem javio se i u nekadašnjoj Jugoslaviji. Propisima o pravu industrijske svojine predviđeno je da sud u parničnom postupku, na zahtev oštećenog može dosuditi naknadu koja je i tri puta veća od stvarno pretrpljene štete. Ista sankcija (za koju predlagači tvrde da je građanskopravna) uskoro će se, po svemu sudeći, naći i u Zakonu o autorskom i srodnim pravima.
Kaznena naknada štete (punitive damages, exemplary damages) dosuđuje se u Sjedinjenim Američkim Državama i nekim drugim zemljama angloameričkog pravnog područja ali uz brojne nedoumice i kritike. Koncept višestruke naknade (duplum, quadruplum) primenjivan je i na prostoru kontinentalne Evrope, u doba starih Rimljana. Međutim, već u vreme rane rimske republike donet je Lex Aqulia de damno, kojim je ustanovljeno pravilo da naknada mora biti srazmerna pretrpljenoj šteti. Na tom principu počiva i savremeno evropsko građansko pravo.
Uvođenje kaznene naknade štete vraća odštetno pravo na anahroni, predakvilijanski koncept koji podriva unutrašnju logiku pravnih sistema kontinentalne Evrope.
S druge strane, postoje valjani razlozi da se razmotri mogućnost uvođenja kaznene naknade u sistem krivičnih sankcija. U posleratnom pravu Jugoslavije postojala je kazna popravljanja štete, a u savremenoj američkoj viktimologiji ima sve više zalaganja da se razvija sličan institut pod nazivom restorative justice.

Ključne reči:

konvergencija pravnih sistema, pravni implantati, angloameričko pravo, punitive damages, građansko pravo, evropsko pravo, kaznena naknada, Akvilijev zakon, restorative justice