Ceo tekst rada:

Preuzimanje rada u pdf formatu

Zbornik radova Pravnog fakulteta, Novi Sad

2002, vol. XXXVI, br. 1-2-3, str. 313-326

jezik rada: srpski

Izvorni naučni rad

udk: nema

interdoi: 10.5937/zrpfns36-0022

Autor:

Mr Sanja Đajić, asistent

Univerzitet u Novom Sadu

Pravni fakultet u Novom Sadu

Sažetak:

Predmet ovog rada je zaštita nacionalnih manjina u okviru Saveta Evrope. Pre nego što j e 1995. godine usvoj ena Okvirna konvencij a za zaštitu nacionalnih manjina, kao prvi međunarodni ugovor posebno posvećen ovom pitanju, postojali su mnogi nacrti, rezolucij e i predlozi kako obezbediti zaštitu manjina. Prvi predlog je bio usvajanje posebnog protokola uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, dok je drugi bio usvajanje posebne konvencije. Postupajući po drugom predlogu, doneta je i Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina. Do decembra 2002. godine 35 država je postalo obavezano ovom Konvencijom, uključujući i Jugoslaviju.
Tvorci Konvencije su se opredelili za koncept individualnih prava, tako da su prava i slobode predviđene ovim ugovorom poverene pojedincima, a ne manjini kao grupi. Ipak, pojedinci mogu uživati prava i slobode individualno i u zajednici sa ostalima. Većina odredbi je programskog karaktera, što ostavlja široku diskrecionu ocenu državama članicama u pogledu tumačenja i primene Konvencije. Sam tekst Konvencije predviđa da će države izvršiti njenu implementaciju putem unutrašnjih pravnih akata. U Konvenciji su posebno navedena ona prava i slobode koja su od posebnog značaja za očuvanje, izražavanje i razvitak posebnog indentiteta manjina, poput prava na odgovarajuće obrazovanje, prava udruživanja, verskih prava i slobode, i sl.
Jedan od glavnih nedostataka Konvencije je što ne sadrži određenje pojma nacionalne manjine. Zato je veliki broj država deponovao posebne deklaracije kojima su definisale manjine ili nabrojale grupe koje će smatrati manjinama radi primene Konvencije. Prema tome, polje primene će u velikoj meri zavisiti od jednostranih tumačenja. Ipak, uprkos nedostacima, Konvencija predstavlja značajan doprinos zaštiti manjina i razvoju ljudskih prava.

Ključne reči:

nacionalne manjine, Okvirna konvencija za zaštitu nacionalnih manjina, ljudska prava u Evropi.