RASPUŠTANjE PARLAMENTA – VRŠENjE ILI ZLOUPOTREBA USTAVNIH OVLAŠĆENjA

Autori:

Dr Slobodan P. Orlović, redovni profesor

Dr Nataša N. Rajić, asistent sa doktoratom

Raspuštanje parlamenta predstavlja karakteristiku sistema meke podele vlasti. Ovaj ustavni institut je najozbiljniji mehanizam protivteže u odnosu na instrumente parlamentarne kontrole vlade. Njegova primena, po pravilu, pretpostavlja nerazrešiv konflikt u odnosima parlamenta i vlade. Otuda je osnovni smisao ovog instituta presecanje takve pozicije koja postoji između parlamenta i vlade i iznošenje takvog konflikta pred građane kao izvorne nosioce suvereniteta. Prvo pitanje koje je otvoreno u radu jeste da li je opravdano upotrebiti institut raspuštanja parlamenta u situaciji kada ne postoji ozbiljniji konflikt u odnosima parlamenta i vlade, kada je vlada podržana stabilnom parlamentarnom većinom. Drugo pitanje koje se u radu otvara jeste: da li akt o raspuštanju parlamenta može biti predmet pravne kontrole.

parlament, vlada, šef države, raspuštanje parlamenta, pravna kontrola