O OPRAVDANOSTI ZAKONSKOG PRAVA PREČE KUPOVINE SUVLASNIKA NEPOKRETNOSTI

udk: 347.239:347.238.2

doi: 10.5937/zrpfns52-20178

Dr Radenka M. Cvetić, redovni profesor

Pravo preče kupovine može se posmatrati kao ograničenje slobode raspolaganja suvlasnika svojim udelom, ali i kao deo pravnog mehanizma koji vodi ka „relaksaciji” jednog složenog društvenog odnosa. Pri razmatranju razloga opravdanosti postojanja zakonskog prava preče kupovine suvlasnika, mora se poći od pravnog položaja suvlasnika – prodavca. Odnosno, potrebno je sagledati da li je ugrožena optimalna zaštita njegovog ekonomskog interesa favorizovanjem ostalih suvlasnika kao kupaca. U ovom radu se, upravo u tom kontekstu, navode razlozi u prilog opstanka zakonskog prava preče kupovine suvlasnika.

susvojina, zakonsko pravo preče kupovine, ekonomski interes suvlasnika – prodavca, razlozi favorizovanja suvlasnika kao kupca