EKONOMSKE I PRAVNE KARAKTERISTIKE OSIGURANJA PRIHODA CELOKUPNOG GAZDINSTVA

Dr Todor Đ. Marković, vanredni profesor

Željko D. Kokot, student doktorskih studija

Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu

Osiguranje prihoda celokupnog gazdinstva predstavlja novi instrument za upravljanje rizikom u poljoprivredi. Osiguranje prihoda celokupnog gazdinstva je tipičan primer principa univerzalnosti u osiguranju. Cilj osiguranja prihoda celokupnog gazdinstva je da objedini sve rizike jednog gazdinstva koji se mogu osigurati pod jednom polisom. Na ovaj način se pokriva gubitak prihoda kod većine uzgajanih useva na gazdinstvu, životinja i neprerađenih životinjskih proizvoda, kao što su mleko i vuna. Ovaj tip osiguranja štiti od niskog prihoda usled gubitaka u proizvodnji, koji su posledica pada kvaliteta proizvoda i tržišne cene. Cilj je da se pruži zaštita od malog prihoda zbog proizvodnih gubitaka koji se mogu pripisati nezaobilaznim prirodnim katastrofama i tržišnim fluktuacijama koje utiču na prihod gazdinstva u osiguranoj godini. U radu su posmatrani pravni i ekonomski aspekti ove vrste osiguranja.

osiguranje, celokupno gazdinstvo, prihod, usevi, plodovi.