TRANSFORMACIJA NACIONALNE BEZBEDNOSTI: REZILIJENTNOST U STRATEGIJAMA BEZBEDNOSTI VELIKIH SILA KAO ODGOVOR NA GLOBALNE BEZBEDNOSNE PRETNJE

2016, vol. L, br. 4, str. 1141–1156

udk: 342.2:351.74/.78:327

Dr Zoran Ć. Keković, redovni profesor

Univerzitet u Beogradu

Fakultet bezbednosti

Jelena M. Dinić, student doktorskih studija

Univerzitet u Beogradu

Fakultet bezbednosti

Izmenjena priroda bezbednosnih rizika i pretnji oblikovala je tokom procesa globalizacije novo bezbednosno okruženje, primoravši tvorce strategija nacionalne bezbednosti da anticipiraju izvore pretnji i osmisle adekvatne mehanizme za reagovanje na različite oblike ugrožavanja bezbednosti države i njenih građana. Koncept rezilijentnosti preuzet je iz tehničkih nauka i implementiran u strategije bezbednosti velikih sila kao potencijalno rešenje usmereno na jačanje kapaciteta i spremnosti sistema za odgovor na pretnje i rapidni oporavak od istih, bez obzira na obaveštajne analize i procene nadležnih institucija.

bezbednost, strategije, rezilijentnost, pretnje, velike sile.