ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

udk: 347.453.1

Luka Baturan, asistent

Pravni fakultet u Novom Sad

U radu se analiziraju pravne norme kojima se reguliše izdavanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u javnoj svojini. Osnovna hipoteza je da osnovni cilj izdavanja zemljišta u zakup treba da bude postizanje efikasne alokacije, kao i maksimizacija javnih prihoda od izdavanja. U tom smislu, zaključeno je da treba ukinuti ograničenja koja stoje kao prepreka tržišnoj alokaciji. Tu spadaju odredbe kojima je ograničen krug lica koja mogu da učestvuju u javnom nadmetanju u postupku izdavanja zemljišta u zakup, zatim pravo prečeg zakupa, kao i zabrana izdavanja zemljišta u podzakup. Takođe se kritikuje primena načela afektacije, odnosno ograničenja slobode jedinica lokalne samouprave u korišćenju sredstava dobijenih od izdavanja zemljišta u zakup.

poljoprivredno zemljište, zakup, podzakup, pravo prečeg zakupa, originerni prihodi