AUTENTIČNA TUMAČENJA ZAKONA O POVRAĆAJU ZEMALJA (1839)

2011, vol. XLV, br. 1, str. 521–534

udk: 347.235(497.11)“1839“(094.5)

Uroš Stanković, asistent

U radu se razmatraju sadržine autentičnih tumačenja Zakona o povraćaju zemalja, donetog 1839. godine s ciljem da otkloni posledice samovolje vlasti u raspolaganju zemljom iz vremena prve vladavine kneza Miloša Obrenovića (1815–1839). Interesovanje za izučavanje ove teme pobuđuju složenost i značaj problematike svojinskopravnih odnosa na zemlji u Srbiji prve polovine XIX veka, mnogobrojnost interpretativnih zakona i, posebno, njihovi tektovi. Autor će prikazati celokupne postupke izdavanja tumačenja i jezičkom analizom pokušati da utvrdi da li ona sužavaju ili proširuju polje primene Zakona o povraćaju zemalja. Zatim će ponuditi odgovor na pitanje zašto su se ciljevi od kojih je zakonodavna vlast polazila izdavajući tumačenja suštinski menjali.

Zakon o povraćaju zemalja, zemljišna svojina, vladavina ustavobranitelja, tumačenje prava.