BEZBEDNOSNI MENADŽMENT U OBLASTI ZAŠTITE KRITIČNE INFRASTRUKTURE U REPUBLICI SRBIJI - STANJE I PERSPEKTIVE

2020, vol. LIV, br. 3, str. 953–970

udk: 351.74/.78:355(497.11)

Autori:

Dr Ljubomir S. Stajić, redovni profesor

Vladan M. Mirković, asistent

Dr Nenad P. Radivojević, docent

Pojam „kritična infrastruktura“ postaje deo bezbednosnog diskursa posle Hladnog rata kada nastaju prvi pravni i politički akti koji sadrže ovaj pojam. Zakon o kritičnoj infrastrukturi u Republici Srbiji usvojen je 2018. godine, a kao jedno od važnijih pitanja koje je uređeno Zakonom jeste nadležnost i odgovornost subjekata u sistemu zaštite kritične infrastrukture. Predmet našeg istraživanja bio je bezbednosni menadžment u oblasti zaštite kritične infrastrukture, a kao rezultati sprovedenog istraživanja u radu su: 1. Identifikovani nivoi, vrste i nadležnost bezbednosnog menadžmenta u oblasti zaštite kritične infrastrukture; 2. Utvrđen njihov međusobni odnos i 3. Date preporuke mera i rešenja koje je potrebno preduzeti radi uspostavljanja integralnog sistema zaštite u ovoj oblasti.

bezbednosni menadžment, upravljanje rizikom, upravljanje krizom, kritična infrastruktura, sistem zaštite, operatori kritične infrastrukture