MATIČNE ĆELIJE LJUDSKOG EMBRIONA I PATENTNA ZAŠTITA

2015, vol. XLIX, br. 4, str. 1831–1843

udk: 57.089:347.771

Dr Sanja M. Radovanović, docent

Polazeći od značaja biotehnoloških istraživanja u savremenoj dijagnostici i terapeutici, s jedne strane, i stimulativne funkcije patenta, s druge strane, rad se bavi pitanjem mogućnosti zaštite matičnih ćelija ljudskog embriona patentom. S obzirom na to da je reč o biotehnološkim pronalascima, ključno pitanje koje se u radu ističe jeste tumačenje odredaba o njihovoj patentibilnosti. Naime, zahvaljujući razvijenim postupcima izolovanja, purifikacije i priprema za primenu, savremeni patentni sistemi ne isključuju a priori žive organizme iz patentne zaštite. Stoga se analizom reprezentativnih odluka organa uprave, odnosno sudskih odluka nastojalo definisati koji su to kriterijumi kojim bi se jedan biotehnološki pronalazak matičnih ćelija mogao štititi patentom, a drugi ne.

matične ćelije, ljudski embrion, patent, biotehnologija, pluripotentne ćelije