PRIMENA NACIONALNOG TRETMANA U PRAVU STRANIH ULAGANJA SRBIJE

2015, vol. XLIX, br. 3, str. 1037–1052

udk: 339.727.22(497.11)

Dr Drago LJ. Divljak, redovni profesor

Predmet istraživanja u radu je nacionalni tretman stranih ulagača u pravu Srbije,prevashodno sadržaj, polje i domašaj njegove primene, uključujući i sistem izuzetaka a sve u komparativnom kontekstu.
U novom investicionom zakonodavstvu Srbije je predviđena primena nacionalnog tretmana, na širokoj i preciznije regulisanoj osnovi i u okviru međunarodnih komparativnih standarda, uključujući i sistem izuzetaka. Nedostatak novog zakonodavstva je to što izmešta njihovo regulisanje iz investicionog zakonodavstva u specijalne zakone, što umanjuje efektivnu transparentnost i mogućnost lakšeg snalaženja stranih ulagača. Ipak, vidljivo je da je u ovoj oblasti naša zemlja uspela da se približi svom koncepcijskom cilju, da štiteći svoje interese, na racionalnoj osnovi uspostavi sistem zaštite stranih ulagača, uz zadržavanje podsticajnog pravnog okruženja za njihove investicije.

nacionalni tretman, strani ulagač,bilateralni investicioni ugovori, pravno regulisanje, polje primene, sistem izuzetaka