POLOŽAJ ŽENE U CRNOGORSKOM BRAČNOM PRAVU XIX VEKA

2013, vol. XLVII, br. 4, str. 217–227

udk: 347.6-055.2(497.16)“18“

Dr Maša Kulauzov, docent

U radu je razmotren pravni položaj žene u bračnom pravu Crne Gore XIX veka. Analizirane su zakonske i običajnopravne norme koje se odnose na zaključivanje braka, uslove za njegovu punovažnost, ženino bračno neverstvo, odvojen život supružnika, razvod i njegova pravna dejstva i imovinska prava udovice. Podređen položaj žene u materiji bračnog prava naročito je izražen u slučaju bračnog neverstva. Ipak, vremenom se sa razvojem društva i ženina pozicija popravlja, te je stoga u radu skrenuta pažnja na odredbe koje ilustruju poboljšanje njenog pravnog položaja.

Crnogorsko običajno pravo, zakonodavstvo, zaključivanje braka, ženino bračno neverstvo, odvojen život supružnika, razvod braka, imovinska prava udovice.