KODIFIKACIJA STVARNOG PRAVA U SRBIJI – postignuto i moguća budućnost –

2012, vol. XLVI, br. 4, str. 145–155

udk: 347.2:340.134(497.11)

Dr Radenka Cvetić, redovni profesor

Od prestanka važenja Srpskog građanskog zakonika stvarno pravo samo je delimično regulisano. Brojne zakonske praznine, dugogodišnja podregulisanost stvarno pravnih odnosa, neadekvatna regulativa pojedinih instituta, mnoštvo zakona u kojima se nalaze relevantna pravila, rezultirali su znatnom pravnom nesigurnošću u ovoj oblasti. Najprihvatljiviji izlaz iz datog stanja je donošenje građanskog zakonika ili novog zakona (zakonika) koji bi sveobuhvatno regulisao stvarno pravo. Problemi su uočeni, nužnost kodifikovanja stvarnog prava je istaknuta, moguća rešenja su konstatovana, određeni napori u cilju prevazilaženja postojećeg stanja su učinjeni, ali kvalitativno novu situaciju nemamo ni danas. Razlog je, možda, prozaičniji nego što se čini ili želi prikazati.

stvarno pravo, kodifikacija, poseban zakon, građanski zakonik