O STAVU DEMOKRATSKE STRANKE U KRALJEVINI SRBA, HRVATA I SLOVENACA PREMA AGRARNOJ REFORMI

2012, vol. XLVI, br. 2, str. 261–268

udk: 349.42:329(497.1)

Dr Gordana Drakić, docent

Jedno od najvažnijih pitanja u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca bilo je organizovanje i sprovođenje agrarne reforme. Agrarna reforma je predstavljala kompleksnu državnu meru koja je imala ekonomski, socijalni i politički aspekt. Sve građanske političke partije izjasnile su se za sprovođenje agrarne reforme, vođene pri opredeljivanju razlozima političke prirode. Demokratska stranka bila je jedna od najuticajnijih političkih stranaka u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. U radu je ukazano na osnovna shvatanja u pogledu sprovođenja agrarne reforme i vođenja agrarne politike koja je zastupala Demokratska stranka.

agrarna reforma, Demokratska stranka, političke stranke Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca