PREKID TRUDNOĆE PREMA KRIVIČNOM ZAKONIKU KRALJEVINE JUGOSLAVIJE I PROJEKTIMA KOJI SU MU PRETHODILI

2011, vol. XLV, br. 3 tom 2, str. 533–542

udk: 343.54(497.1)”1922/1926”

Dr Gordana Drakić, docent

Autor se, u uvodnom delu rada, ukratko osvrće na odnos društva, države, odnosno prava prema problemu prekida trudnoće u toku istorijskog razvoja.
Nakon toga, izlaže odredbe pravnih propisa koji su regulisali prekid trudnoće pre donošenja jedinstvenog Krivičnog zakonika za Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Posebno je ukazano na rešenja predložena u nacrtima krivičnog zakonika iz 1922. i 1926. godine.
U završnom delu rada detaljno su analizirani paragrafi Krivičnog zakonika iz 1929. godine koji su se odnosili na prekid trudnoće i izloženi zaključci o usvojenim rešenjima.

prekid trudnoće, pobačaj, krivičnopravna zaštita žene, Krivični zakonik, projekti krivičnog zakonika, Kraljevina Jugoslavija.