NESAOBRAZNOST ROBE ZA KOJU PRODAVAC NE ODGOVARA

2011, vol. XLV, br. 2, str. 327–340

udk: 347.751

Dr Sandra Fišer-Šobot, asistent

Prodavac snosi odgovornost ukoliko kupcu isporuči nesaobraznu robu. U pravu međunarodne i domaće prodaje postoje slučajevi u kojima je i pored postojanja nesaobraznosti robe odgovornost prodavca isključena. Prvo, strane mogu svojim sporazumom isključiti ili ograničiti odgovornost prodavca za nedostatke robe. Drugo, prodavac, po pravilu, ne odgovara za neznatne nedostatke robe. Treće, prodavac neće odgovarati ako ga kupac ne obavesti blagovremeno i uredno o nesaobraznosti robe. I poslednje, prodavac ne snosi odgovornost za nedostatke robe ako je kupac u vreme zaključenja ugovora za njih znao ili mu oni nisu mogli biti nepoznati.
U radu je razmatrano isključenje odgovornosti prodavca kod isporuke robe sa neznatnim nedostacima i isključenje odgovornosti za nesaobraznost robe zbog znanja kupca o nedostatku u vreme zaključenja ugovora. Analizirane su pravne norme sadržane u Konvenciji UN o ugovorima o međunarodnoj prodaji robe i Zakonu o obligacionim odnosima, kao i relevantna sudska i arbitražna praksa.

saobraznost robe, odgovornost prodavca, isključenje odgovornosti, ugovor o prodaji